Yük Dengeleme Nedir?

Servislerin yüksek yük altında hizmet kesintisi yaşamaması, coğrafi olarak hizmetin dağıtımı, yatayda genişleme ile daha az maliyetli büyüme sağlama gibi hedeflerle müşterilerimize sunduğumuz çözümlerdir.

Yük dengeleme (load balancing) teknolojisi kullanarak en iyi kaynak kullanımı, en yüksek işlem hacmi, en düşük cevap süresi sağlanabilir. Oluşabilecek aşırı yüklemeden (overload) kurtulunabilir.

Veritabanı Yük Dengeleme

Veritabanı sunucuları aktif/aktif, aktif/pasif şekilde yük dengeleme arkasına alınarak daha az kaynakla daha fazla iş ve erişim imkanı sağlanmaktadır. Sunucu kaynaklarını artırmak yerine yeni sunucular sisteme eklenerek yatayda genişleme imkanı sağlanır.

HTTP(s) Yük Dengeleme

Web uygulamalarının servis kesintisi olmayacak şekilde yapılandırılması, SSL sonlandırma ve oturum paylaşımı sağlayarak daha az yük altında kalması, yük durumunda yeni sunucular ekleyerek daha fazla yük kaldırması sağlanabilir.

SMTP Yük Dengeleme

Yoğun eposta gönderimi yapılan ortamlarda, eposta pazarlama veya Kayıtlı Elektronik Eposta işi yapan kurumlara yönelik, SMTP yük dengeleme sadece gönderici sunuculara değil aynı zamanda alıcı ve bounce işleyici sunuculara da uygulanabilmektedir.

HTTP(s) Yük Dengeleme

HTTP(s) yük dengelemede temel amaç uygulamanın yoğun yük altında fiziksel/sanal sunucu donanımı limitleri ile sınırlanmamasını sağlamak olmalıdır.

Uygulamayı sunan http sunucu ister IIS, ister Apache, nginx vb olsun, yoğun yük altında sunabileceği en fazla istek sayısı ile sınırlıdır. Bu sınırı kaldırmak mevcut sunucu donanımını artırmak yerine yeni uygulama sunucularını yük durumuna göre artırıp azaltmak ile sağlanabilir.

Layer 4 HTTP Yük Dengeleme

Bu şekilde sağlanan ve otomatize edilen yoğunluğa dayalı yatay büyüme, ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda hazırda bekletilen değerli işlem kaynaklarının boşa harcanmasını önleyecektir.

Profelis olarak müşterilerimize Uygulama Performans Analizi ve Çözümleri sunarken, HTTP(s) yük dengeleme çözümü de sunmaktayız.

HTTP(s) yük dengeleme, SSL sonlandırma, Uygulama önbelleği kullanımı gibi çözümlerimizde HAProxy ve nginx gibi açık kaynaklı özgür yazılımları tercih ediyoruz.


Layer 4 HTTP Yük Dengeleme

Veritabanı Yük Dengeleme

PostgreSQL, EDB Postgres Advanced Server, MySQL veritabanları için aktif/aktif ve aktif/pasif, multi master, single master tipinde yük dengeleme çözümlerimiz mevcuttur.

Temel veritabanı yük dengeleme çözümlerimiz dışında, Oracle ve MSSQL Server lisans maliyetini düşürmek isteyen müşterilerimize, read-only replikasyon yaparak raporlama sunucularını EDB Postgres Advanced Server üzerinde çalıştırma çözümü sunuyoruz.

Profelis olarak, Veritabanı Yük Dengeleme çözümlerimizde HAProxy ve SeveralNines ClusterControl ürünlerini kullanmaktayız. PostgreSQL yük dengeleme için ise EnterpriseDB ürünleri kullanılmaktadır.